Soubor valašských písní a tanců VSACAN

1943
-
2017

Aktuality

22.04.2017 Školení ozdemkářů

Školení ozdemkářů

...více
28.04.2017 Stavění máje, Vsetín

Stavění máje, Vsetín

...více
27.05.2017 Bílovice

Bílovice

...více
23.06.2017 MFF Strážnice

MFF Strážnice

...více

Sponzoři

Memoriál Dušana Růžičky

"Memoriál Dušana Růžičky v odzemku"

Velkou, často však tajnou touhou převážné většiny chlapců národopisných souborů, zvláště pak z Valašska, bylo vždy zvládnout a zatančit nejtěžší sólový mužský tanec - valašský odzemek. Tento čistě chlapský tanec, plný mužské krásy a vášně se vyznačuje nesmírnou pohybovou náročností a bývá-li dobře zatančen, zanechává v divákovi často až úchvatný dojem.

Soubor valašských písní a tanců VSACAN měl to štěstí, že téměř od zrodu taneční skupiny byli někteří chlapci vynikajícími odzemkáři.

Když v roce 1948 vstoupil do VSACANu Dušan Růžička, stal se během roku díky svému vrozenému pohybovému a hereckému nadání skvělím odzemkářem s nenapodobitelným výrazem, úžasnou pružností a pohybovým rozsahem. Tanec tvrdých, ale mrštných valašských chlapců v jeho podání vynikal neobyčejnou přirozeností a lehkostí i při nejtěžších tanečních figurách a skocích. Jeho sólo vystoupení tvořilo vždy jeden z vrcholů programu. Nikdy však nezpychl, jeho skromnost a obětavost byla příslovečná.

Byl přijat do Státního souboru písní a tanců, ale lákavou nabídku odmítl, protože se nemohl obejít bez rodného Valašska a mateřského souboru, jemuž zůstal věren do konce života. Přesto však do Prahy dojížděl, aby učil mladé adepty Státního souboru odzemku. Stejnou péči věnoval i jiným národopisným souborům. V posledních letech jeho života zanechala jeho práce trvalou brázdu v souboru valašských písní a tanců RUSAVA z Bystřice pod Hostýnem.

Když 29. 5. 1975 Dušan ve svých 47. letech neočekávaně zemřel, ztratil nejen VSACAN, ale celé Valašsko skvělého interpreta i učitele odzemku.

Jako dík a vděčnost za práci Dušana Růžičky v souboru RUSAVA pořádal tento soubor v rámci svých valašských bálů Memoriál DR v odzemku.

Od roku 1987 přebírá pořadatelskou štafetu mateřský soubor VSACAN, který této soutěži za pomoci Vsetínského kulturního střediska dává odbornější ráz. V roce 1989 je soutěž v odzemku začleněna jako samostatná část do programu Rožnovských slavností ve Valašském muzeu v přírodě a od roku 1991 již pod oficiálním názvem "Memoriál Dušana Růžičky v odzemku". Tímto se soutěž pravidelně střídá ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm.

Fotog­rafie figur odzemku v podání Dušana Růžičky:

dr_2 dr_3

dr_4 dr_5

dr_6