Soubor valašských písní a tanců VSACAN

1943
-
2017

Aktuality

Sponzoři

Repertoár

Repertoár souboru VSACAN tvoří jak tance točivé, tak i tance figurální, tance řemeslnické, tanec Starodávný v různých modifikacích, mužský sólový tanec — odzemek, i valašský čardáš. Vystoupení jsou sestavována z jednotlivých tanečních a hudebních čísel či ucelených bloků (pásem) v délkách od 10. minut do 120. minut, dle dohody pořadatelů s vedením souboru.

Jednotlivá základní ucelená pásma:

VELIKONOCE - délka pásma 30 minut
- pásmo je sestaveno a choreograficky zpracováno z velikonočních zvyků (vynášení mařeny, pochůzka klepotářů s tragačem, zaplétání tataru, tanec s kraslicemi, tanec s tatary).

SVATOJÁNSKÉ OHNĚ - délka pásma 25 minut
- pásmo zpracovává tématiku činnosti chasy před a při svatojánských ohních (čarování cérek, tanec ogarů s metlemi, společný tanec s přskakováním ohně, společný tanec s hořícími metlemi).

O ZBOJNÍKU VOJTKOVI aneb OKRADENÁ ŠENKÉRKA - délka pásma 30 minut
- pásmo na motivy povídky O zbojníkoch, jak byli v Kleskovskej hospodě v Liptáli, a o tej tlustej šenkérce, co s ňů tancovál ten Vojtek - kapitán, z knihy malíře Jana Kobzáně O zbojníkoch a pokladoch.

VÁNOČNÍ PÁSMO - délka pásma 25 minut
- literárně hudební a taneční pásmo sestavené z předvánočních a vánočních zvyků

Převážnou část repertoáru souboru VSACAN tvoří tance z regionu VALAŠSKO, zvláště pak ze Vsacka a okolí obcí Polanka a Lužná.

Folklórní soubor VSACAN nabízí:

  • Vystoupení celého souboru
  • Samostatné koncerty cimbálové muziky
  • Učinkování na festivalech, přehlídkách a folklorních slavnostech
  • Učinkování na plesech a bálech
  • Učinkování na besedách u cimbálu

Učinkování cimbálové muziky je možné v počtu 6 - 9 muzikantů (včetně sólové zpěvačky), v případě celého tanečního souboru do 40. osob.