Folklorní spolek VSACAN patří k nejstarším amatérským souborům v České republice. Za více jak 80 let (založen v roce 1943) své činnosti propaguje a reprezentuje národopisnou oblast Valašsko nejen po cele České republice, ale i na folklórních festivalech téměř po celém světě. Spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem.


V roce 1956 byl vůbec jako první amatérský folklorní soubor v Československu vyslán na Mezinárodní folklórní festival do Anglie. Uběhlo již mnoho let od tohoto prvního výjezdu a přibyla i řada dalších zemí jako je Francie, Polsko, Španělsko, Itálie, Německo, Turecko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Litva, Řecko, Belgie, Holandsko, Bulharsko, Egypt, Portugalsko, Chile atd., kde VSACAN reprezentoval svou vlast.

Soubor rozvijí svou činnost ve městě Vsetíně a na domácí i světová pódia přenáší tance, zpěv a lidové zvyky etnografické oblasti Valašska. Lidové umění interpretované muzikanty, zpěváky a tanečníky souboru VSACAN má původ v lidovém umění obyvatel horské oblasti západní části karpatského oblouku. Soubor předává tuto prostou krásu jak v původní podobě, tak i v různých formách jevištní stylizace. Občanské sdružení VSACAN tvoří více jak dvě sta nadšených a srdcem zapálených folkloristů ve všech věkových kategoriích.  V souboru je velká a dostatečná záruka vzorné reprezentace Vsetína, Valašska, ale i České republiky.

Nedílnou součástí souboru je vedle taneční složky pod vedením Jakuba Ekarta i cimbálová muzika. V současné době muzika hraje pod vedením primáše Luďka Dobrovolného. Mezi členy souboru se svým více jak 50 letým členstvím patří i zpěvačka Zdeňka Straškrabová. Její vynikající interpretace valašských písní byla oceněna na mnoha festivalech a soutěžích.

Jednotlivé složky